Алергічні захворювання за даними статистики займають 4-е місце серед усіх неінфекційних захворювань людини. Серед них дуже часто зустрічається атопічний дерматит (АД). Це хронічне алергічне захворювання шкіри, яке формується у дитячому віці і характеризується стадійним рецидивуючим перебігом, частіше у людей з атопічною (генетичною) схильністю до алергії.
При АД страждають багато органів і систем, тобто, його слід розглядати більш ширше, ніж захворювання шкіри. Найчастіше АД виникає у перші роки життя та у більшості молодих людей зникає у молодому віці. Першопричина АД залишається невідомою. Однак, більшість алергологів вважає, що АД виникає при поєднанні таких факторів як спадкова схильність до алергії, несприятливі фактори зовнішнього середовища, неправильне харчування. На підтвердження даних тез – сучасні діти в ранньому віці стикаються з великою кількістю природних і антропогенних алергенів, особливо при штучному вигодовуванні. Шлунково-кишковий тракт у дітей незрілий, недостатня ферментативна активність, не спрацьовують його ферменти, печінка часто пропускає крупні білкові блоки, які ще більше алергізують організм та мають імуногенні властивості.
На сьогодні АД нерідко поєднується з бронхоспазмом, полінозом, алергічним ринітом, а в подальшому може сформуватись і бронхіальна астма.
У дітей з АД спостерігається виражений свербіж шкіри, який турбує цілодобово і зникає лише після використання антигістамінних та гормональних препаратів. Цей свербіж супроводжується появою різних висипних елементів на фоні почервонінь різних ділянок шкіри та вираженої її сухості. Це і елементи лущення, і плямисті висипання, і навіть кров’яні кірочки після розчухів. Такий стан шкіри сприяє частому інфікуванню з виникненням піодермій. Діти, хворі на АД часто емоційно лабільні, погано сплять, гірше концентрують увагу під час ігор та навчання, мають поганий апетит, іноді навіть відстають у фізичному розвитку від ровесників. Одним словом, погіршується якість життя не тільки у дитини, а й у всіх членів родини.
Такі діти поки стануть пацієнтами алерголога часто отримують тривале і не зовсім адекватне лікування, неоправдано дотримуються гіпоалергенних дієт.
У кожному конкретному випадку варто шукати причинні алергени, ретельно обстежити функцію шлунково-кишкового тракту та роботу імунної системи дитини.